Gdańskie Spotkania Ornitologiczne

Zapraszam na kolejne spotkanie, które odbędzie się w dniu 26 października 2010 o godzinie 17:00 w sali nr 15 pawilonu dydaktycznego Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku-Wrzeszczu, przy ul. Legionów 9.
Na pierwszym po wakacjach spotkaniu dr Dariusz Jakubas z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Gdańskiego przedstawi referat pt:
Wpływ zmian klimatu na alczyki gniazdujące na Spitsbergenie


Proszę też o rozpowszechnienie wśród zainteresowanych informacji o wznowieniu Gdańskich Spotkań Ornitologicznych. Głównym punktem naszych spotkań jest referat prezentowany przez zaproszonego ornitologa, jednak spotkania będą też znakomitą okazją to wymiany aktualności związanych z ptakami i akcjami organizowanymi przez różne zespoły.

Włodzimierz Meissner

Gdańskie Spotkania Ornitologiczne

GDAŃSKIE SPOTKANIA ORNITOLOGICZNE
Mam przyjemność zawiadomić, że po 15-letniej przerwie wznawiamy regularne spotkania osób
zainteresowanych ornitologią. Gdańskie Spotkania Ornitologiczne odbywać się będą co najmniej raz
w miesiącu, w pomieszczeniach Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku-Wrzeszczu,
przy ul. Legionów 9. Głównym punktem każdego spotkania będzie referat prezentowany przez
zaproszonego ornitologa, jednak spotkania będą też znakomitą okazją to wymiany aktualności
związanych z ptakami i akcjami organizowanymi przez różne zespoły.
Przed wakacjami odbędzie się jedno spotkanie, na którym dr Jarosław Nowakowski ze Stacji
Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego przedstawi referat pt:
Wędrówka bogatki – porządek czy chaos

Zapraszam w dniu 8 czerwca (wtorek), o godzinie 17:00 do pawilonu dydaktycznego Uniwersytetu
Gdańskiego, w Gdańsku-Wrzeszczu przy ul. Legionów 9.
Proszę też o rozpowszechnienie wśród zainteresowanych informacji o wznowieniu Gdańskich
Spotkań Ornitologicznych.
Włodzimierz Meissner

Relacja z warsztatów w Dolinie Słupi

Serdecznie zapraszamy do przeczytania relacji z pobytu członków KOS UG na warsztatach „INWENTARYZACJA I MONITORING PTAKÓW SZPONIASTYCH NA OBSZARACH SPECJALNEJ OCHRONY PTAKÓW SIECI NATURA 2000 – TEORIA, PRAKTYKA, DZIAŁANIE”, które odbyły się pod koniec marca w Dolinie Słupi. Relację można przeczytać tutaj.

O ptakach szponiastych w Dolinie Słupi – relacja z warsztatów

WARSZTATY „INWENTARYZACJA I MONITORING PTAKÓW SZPONIASTYCH NA OBSZARACH SPECJALNEJ OCHRONY PTAKÓW SIECI NATURA 2000 – TEORIA, PRAKTYKA, DZIAŁANIE”

Organizator: Stowarzyszenie Proekologiczne Słupia
Współorganizatorzy: Park Krajobrazowy Dolina Słupi, Komitet Ochrony Orłów
Sponsor: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Gdańsku
Partnerzy: ESRI Polska

27.03.2010r.

6.30 ruszam ze stacji Gdynia Główna, odnajduję Prezesa (Magda Hadwiczak) w 2 wagonie. Jednak zaraz się przesiadamy, bo jadą w pociągu jeszcze inni uczestnicy warsztatów: Rosina (Kasia Rosińska), Kokor (Magda Wybraniec), Dejw (Dawid Kilon). W tak doborowym towarzystwie czas leci bardzo szybko, jesteśmy na peronie … Wysypuje się reszta ekipy: Ania Słonina, Mikrus ( mgr Andrzej Kośmicki), Chruściel ( Jacek Chruściel), Asia Łuszczyńska, dr D. Weisbrodt, Kuba Marciniak, Marcin Węsiora. Podążamy do siedziby Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, gdzie odbędą się pierwsze zajęcia kameralne. Co prawda jesteśmy za wcześnie, ale nie czekamy długo i nasi organizatorzy – Urban Bagiński, Gosia Bagińska, Andrzej Grzybowski już są i zapraszają nas do środka.

10.00 Urban Bagiński oficjalne wita wszystkich i zaprasza na pierwszy wykład poświęcony rozpoznawaniu ptaków szponiastych prowadzony przez Mikrusa. Dostajemy duży zastrzyk informacji! Najpierw o cechach, na które należy zwracać uwagę podczas obserwacji ptaków szponiastych w terenie, czyli proporcje ciała, sylwetka, sposób lotu i wygląd ptaka. Następnie Mikrus dokładnie omawia i porównuje wybrane gatunki: myszołów, trzemielojad, jastrząb, krogulec, kanie czarna i ruda,  gadożer, bielik, rybołów, orliki krzykliwy i grubodzioby, błotniaki (stawowy, zbożowy, łąkowy, stepowy).

14.00 w przerwie kawowo – ciastkowej rozmawiamy z innymi gośćmi warsztatów, chociaż po chwili nasze zainteresowanie ucieka do rozrywek nowej sali edukacyjnej m.in. „dopasuj liście do drzew”.

14.30 zaczyna się drugi wykład poświęcony wykorzystaniu metod GIS (System Informacji Geograficznej) w przyrodniczych pracach terenowych. Dr Mieczysław Kunc z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika przedstawia metody technik prowadzenia monitoringu przyrodniczego oraz technik GIS – prac z mobilnymi urządzeniami GPS i obróbką danych w specjalistycznych programach GIS.  Po teoretycznym wstępie wreszcie czas na  trochę praktyki, pracujemy w grupach przy komputerach na programie ArcGIS. Na koniec niespodzianka – dostajemy 2-miesięczne oprogramowania  Arc GIS z wszystkimi rozszerzeniami sponsorowane przez ESRI Polska!

 18.45 jedziemy do  miejsca naszego zakwaterowania –  Agroturystyki „Nad Stawem” w Miszewie, gdzie czeka na nas przepyszna obiadokolacja.

28.03.2010r.

8.30 wyruszamy na poszukiwania gniazd ptaków szponiastych w części północnej Doliny Słupi. Urban Bagiński przydziela GPSy i omawia ich obsługę, później do aut i w drogę. Przy umówionym moście stajemy, rozdzielamy się na 2 ekipy- Józek – Andrzej oraz Urban-Gosia. Przy klangorze żurawi odjeżdżamy z  Józkiem…

 

 

 

16.30 Wszyscy zbieramy się  w świetlicy w Miszewie, aby wysłuchać prezentacji Zdzisława Ceniana, prezesa Komitetu Ochrony Orłów (KOO), poświęconej badaniom terenowym nad ptakami

 szponiastymi. Na początku słuchamy o  inwentaryzacji i monitoringu ptaków szponiastych na OSOP Natura 2000 oraz metodyce inwentaryzacji ptaków szponiastych na przykładzie orlika krzykliwego.

Po przerwie zostaje omówiona fenologia ptaków szponiastych ( kategorie zajęcia rewiru przez ptaki szponiaste, fenologia głównych etapów sezonu lęgowego) oraz metodyka oceny liczebności w Państwowym Monitoringu ptaków szponiastych. Na koniec zaopatrujemy się w biuletyny KOO o ptakach szponiastych.

 

 

 

 

 

 

29.03.2010r.

8.30 Jedziemy na poszukiwania kolejnych gniazd, ale tym razem do części centralnej OSO Doliny Słupi.

18.30 – w świetlicy Urban Bagiński ze Stowarzyszenia Proekologicznego Słupia prowadzi prelekcję o sowach leśnych Parku Krajobrazowego Dolina Słupi (m.in. puchacz, włochatka, sóweczka, uszatka). Przedstawione są także wyniki inwentaryzacji w parku w latach 2004-2007.
Pada pomysł nocnego wyjścia na sowy, więc bez wahania się zgadzamy.  Niestety zaczyna padać i przekładamy wypad na jutro…

30.03.2010r.

8.30 Najpierw postanawiamy odwiedzić elektrownię wodną – Gałąźnia Mała, gdzie przy okazji obserwujemy  pliszkę górską. Potem docieramy na wyznaczone powierzchnie.

 

 Jednak po drodze nagły stop – Bielik na horyzoncie!

 

Podczas szukania gniazd słyszymy szczególnie wiele dzięciołów czarnych i zielonych oraz żurawie. Na śródleśnym stawku obserwujemy parę krzykliwych. Niestety, gdy chcemy już wracać nasz bus zakopuje się na podmokłej łące… na różne sposoby próbujemy go wydostać z brązowej brei, ale to na nic.

 

 

Aż w końcu przybywa ratunek!

 

Późnym popołudniem  ruszamy na sowy, ale najpierw odwiedzamy Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych przy Zespole Szkół Leśniczych im. Prof. Stanisława Sokołowskiego w Warcinie.

 

W wolierach możemy zobaczyć: myszołowy, błotniaki, kanię rudą, jastrzębia, pustułki, bielika, sokoła wędrownego, kruka, uszatkę i uszatkę błotną.

 

 

 

Na miejsca nasłuchowe docieramy po zachodzie słońca. Niestety choć warunki pogodowe dobre to do godziny 23 słyszymy tylko jednego Puszczyka,. Tak to z sowami już jest, więc wracamy na zasłużony odpoczynek.

31.03.2010r.

8.30 ostatnie wyjście w teren jest do wschodniej części parku.

Na początku ustalamy plan działania,

a potem już tylko działamy w terenie 🙂

15.30 niestety to już ostatni dzień warsztatów, więc jedziemy do Słupska, aby złapać pociąg do Trójmiasta.

 

 

WYNIKI:

Udało nam się znaleźć łącznie 57 gniazd, które mamy zamiar skontrolować w drugiej części warsztatów planowanych na maj.

Organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie!
Warsztaty umożliwiły nam poszerzenie wiedzy teoretycznej o ptakach szponiastych i sowach, a także sprawdzenia tej wiedzy w terenie. Zostaliśmy zauroczeni przyrodą Parku Krajobrazowego Doliny Słupi i nie możemy się doczekać kolejnych warsztatów.

Beata Waśko
Autorzy zdjęć: G.U. Bagińscy, D. Kilon, M. Węsiora, K. Marciniak